header bottom lines

Dzień Otwarty 2016

Jak co roku, 21 marca, w pierwszy dzień wiosny, nasza szkoła zorganizowała Dzień Otwarty dla gimnazjalistów, by zaprezentować im ofertę edukacyjną i promować nowe klasy i profile. Na zaproszenie odpowiedziało wiele szkół: Gimnazjum nr 4 z Wolbromia (3 klasy), gimnazja z Dłużca, Gołaczew, Suchej, Wierzchowiska, Zadroża, Zarzecza i Żarnowca. Młodzież przybyła pod opieką nauczycieli – wychowawców, a z gimnazjum nr 4 i z gimnazjum z Gołaczew obecnością zaszczycili nas także dyrektorzy, Pan Henryk Pasich i Pan Robert Kozłowski. Frekwencja więc dopisała, z czego bardzo się cieszymy i jednocześnie w tym miejscu dziękujemy raz jeszcze wszystkim za wizytę. Mamy nadzieję, że te kilka godzin spędzonych z naszymi nauczycielami i uczniami nie było straconych, tym bardziej, że różnego rodzaju atrakcji nie brakowało…

Uroczystość rozpoczęła się częścią oficjalną na sali gimnastycznej, gdzie prowadzący powitali zaproszonych gości: oprócz wymienionych gimnazjalistów, ich opiekunów oraz dyrektorów szkół – także: Radnego Województwa Małopolskiego oraz Przewodniczącego Komisji Rolnictwa i Modernizacji Terenów Wiejskich Sejmiku Województwa Małopolskiego, Jacka Soskę, Burmistrza Miasta i Gminy Wolbrom, Adama Zielnika, Przewodniczącego Rady Miejskiej oraz Prezesa Klubu Sportowego Przebój Wolbrom, Dariusza Gorgonia, radnego powiatowego i dyrektora Domu Kultury w Wolbromiu, Piotra Gamrota oraz byłego zawodnika Wisły Kraków i reprezentanta Polski, a obecnie trenera Klubu Sportowego Przebój Wolbrom, Tomasza Kulawika. Niewątpliwie niespodzianką dla gimnazjalistów była także obecność na uroczystości piłkarzy Wisły Kraków – Krzysztofa Drzazgi, Rafała Pietrzaka i Piotra Żemło.

Dyrektor Zespołu Szkół, Krzysztof Osmenda skierował ciepłe słowa do gimnazjalistów, wyrażając radość z tak licznego przybycia i nadzieję, że niebawem dokonają właściwego wyboru szkoły, do której będą uczęszczać. Pan Burmistrz oraz Pan Gorgoń w swoich przemówieniach m.in. wydali piękne świadectwo naszej szkole, mówiąc o tym, że są jej absolwentami.

Część oficjalna posłużyła nam także do promocji nowych klas i profili. W nowym roku szkolnym planowane jest otwarcie innowacyjnej klasy jeździeckiej w zawodzie jeździec. W związku z tym Pan Jacek Soska, inicjator otwarcia tej klasy, mówił o potrzebach tworzenia szkół jeździeckich  nie tylko w naszym regionie, ale i w całej Polsce. Przedstawił także  ucznia – Polaka , który  uczęszcza do takiej klasy w Czechach, ponieważ w naszym kraju nie ma obecnie żadnej kształcącej w tym zawodzie. Zachętą dla gimnazjalistów, by wybrali taką klasę, był także uczeń gimnazjum w Żarnowcu, który jest utalentowanym dżokejem i już zarabia pieniądze na wyścigach konnych. Pan Soska oddał także głos dyrektorowi szkoły w Pradze STŘEDNÌ ŠKOLA DOSTIHOVEGO SPORTU A JEZDECTWVÍ, z którą zamierza nawiązać kontakt. Dzięki uprzejmości i zaangażowaniu Pana Soski gimnazjaliści mogli także obejrzeć na placu szkolnym wyścigi hucułów i kłusaków, a odważni wsiadali na konie, by przekonać  się, jak  przyjemne jest to doznanie. Chętnych nie brakowało…

Gimnazjaliści usłyszeli także słowa skierowane do nich przez Pana Tomasza Kulawika w związku z propozycją utworzenia w naszej szkole klasy sportowej o profilu piłka nożna, pod patronatem Przeboju Wolbrom oraz Wisły Kraków. Były reprezentant Polski, a obecnie trener Przeboju, mówił m. in. o potrzebie aktywnego spędzania czasu wolnego przez młodych ludzi, co umożliwia właśnie gra w piłkę nożną. W ten sposób można oderwać się  od siedzącego trybu życia, komputera i Internetu i zadbać o zdrowie fizyczne i psychiczne.

W związku z klasą sportową, Pan Krystian Kujawa, pracownik Wisły Kraków, zorganizował krótki quiz dla gimnazjalistów, dotyczący znajomości historii klubu i piłkarzy, a następnie przedstawił trzech wspominanych już piłkarzy , którzy po zakończeniu wystąpienia  rozdawali autografy.

Po części oficjalnej, gimnazjaliści, podzieleni na grupy, poznawali budynek, oglądali prezentację o szkole oraz uczestniczyli w ciekawych zajęciach promujących szkoły i profile. Dużą  atrakcją dla uczniów były stoiska przygotowane przez Policję oraz wojsko, w związku z tym , że w  ubiegłym  roku otworzyliśmy klasę o profilu Technik Informatyk w służbach  mundurowych. Uczniowie klasy pierwszej przygotowali pokazy technik samoobrony, a na boisku szkolnym musztrę. Zainteresowaniem cieszyło się także stoisko promujące klasę jeździecką, przygotowane przez nasze uczennice, które jeżdżą na koniach- Kamilę Kałwę z klasy III d oraz Monikę Krupę z klasy I a. Wspólna zabawa zakończyła się ponownie na sali gimnastycznej, gdzie gimnazjaliści obejrzeli występ taneczny Kamila Walczaka.

Mamy nadzieję, że dzień otwarty spełnił swoją funkcję, a propozycje szkół i profili okazały się dla gimnazjalistów na tyle atrakcyjne, że nie tylko zechcieli być naszymi gośćmi, ale i zechcą stać się naszymi uczniami już od września 2016 roku. Życzymy im tego, zapewniając, że nie będą  żałować decyzji.

Dyrekcja Zespołu Szkół oraz wszyscy zaangażowani w przygotowanie Dnia Otwartego serdecznie dziękują Państwu  Jackowi i Agnieszce Haberkom, właścicielom piekarni „U Jacka”, za ufundowanie słodkich bułeczek dla gimnazjalistów.

Zdjęcia z Dnia Otwartego można zobaczyć tu: https://www.flickr.com/photos/138795239@N08/albums/72157663935596913

Kwiecień 4, 2016