header bottom lines

Krew za krew

Zbiórka krwi – współpraca z Fundacją Rosa Vita.

W sobotę 14 maja, wzorem ubiegłego roku, Fundacja Rosa Vita wraz
z pracownikami Krakowskiej Stacji Krwiodawstwa w remizie OSP w Wolbromiu, zorganizowała zbiórkę krwi pod hasłem „KREW ZA KREW”. Grupa wolontariuszy z klasy 2b (Zuzia Bochenek, Karolina Błaszczyk, Karolina Fira, Karolina Haberka, Klaudia Ktacz, Mateusz Michalski, Piotrek Porębski, Kinga Sypień) pod opieką doświadczonych koleżanek z klasy 3b – Ani Rosół i Justyny Osuszek oraz nauczycielki biologii – p. Iwony Chojnackiej, kontynuując współpracę z Fundacją, z ogromnym zaangażowaniem pomagała w przeprowadzeniu akcji.

Cytując panią Kasię Gardełę – prezes Fundacji, warto po raz kolejny powtórzyć, że życie jest najcenniejszym darem. A krew to życie. To lek, którego nie potrafimy ani niczym zastąpić, ani wyprodukować. Możemy podarować komuś życie oddając swoją krew. Możemy uratować matkę po ciężkim porodzie, możemy uratować ofiarę wypadku, możemy uratować czyjegoś brata, córkę, czyjeś – może nasze własne – życie.
Kto może oddać krew?

Zgłaszający się do oddania krwi powinien posiadać przy sobie dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość. Powinien być zdrowy, wypoczęty oraz po spożyciu lekkostrawnego posiłku i wypiciu około 1,5 litra płynów w ciągu 24 godzin przed oddaniem krwi.
Kandydat na dawcę krwi musi posiadać nr PESEL oraz powinien posługiwać się językiem polskim w mowie i piśmie w stopniu, który umożliwi mu bez udziału osób trzecich samodzielne zrozumienie treści kwestionariusza i wypełnienie go. Kandydat na dawcę nie może być po spożyciu alkoholu minimum 24 godziny przed oddaniem krwi.

Mając nadzieję, że w przyszłym roku znów będziemy mogli wziąć udział w takiej akcji, wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób zaangażowali się w jej przeprowadzenie jesteśmy wdzięczni, bo – jak mówi p. Kasia – każda kropla krwi ma wagę miłości i ocalenia. A my możemy dać komuś wraz z nią nadzieję i życie…

Maj 17, 2016