Co buja się w kościele św. Piotra i Pawła w Krakowie?

18 stycznia, 2018

Na potwierdzenie tezy polskiego astronoma Mikołaja Kopernika, która mówi, że w ciągu doby Ziemia dokonuje obrotu wokół własnej osi, trzeba było czekać ponad 300 lat. Dopiero w 1851 r., francuski fizyk Jean Bernard Foucault zaprezentował w paryskim Panteonie doświadczenie, które polegało na wprowadzeniu w ruch swobodnie zawieszonego wahadła.

W Krakowie wahadło Foucaulta oglądać można w Kościele św. św. Piotra i Pawła. Jest to zawieszony na 46,5-metrowym drucie, 26-kilogramowy obciążnik. Taki pokaz połączony z prelekcją dr Adama Michalca, astronoma z Obserwatorium Astronomicznego UJ, miała okazję oglądać młodzież z klasy 2a i 3a, ucząca się geografii w zakresie rozszerzonym.

Oprócz pokazu w kościele, uczniowie uczestniczyli w zajęciach w Muzeum Geologicznym PAN, gdzie wiele mogli dowiedzieć się o ewolucji Ziemi, o warunkach i wieku powstawania skał i minerałów oraz organoleptycznie sprawdzić m. in. czy ruda cynku i ołowiu jest rzeczywiście ciężka a onyks ostry jak szkło. Największą atrakcją okazały się skamieniałości pochodzące z różnych epok geologicznych oraz gigantycznych rozmiarów kryształy soli (jedne z trzech tak wielkich okazów na świecie).

Fotorelacja z wyjazdu

Skontaktuj się z nami!

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Akceptuję!