header bottom lines

Wykład p. Pauliny Polko na temat  „Terroryzmu w sieci”

12 marca 2018 r. do naszej szkoły  zawitała pani dr Paulina Polko, żona generała Romana Polko, która wygłosiła wykład na temat: „Jihad 2.0 Terroryzm w sieci”, przeznaczony dla klas mundurowych technikum informatycznego.

Sieć jest współcześnie najlepszym miejscem do prowadzenia rekrutacji do szeregów Państwa Islamskiego, nie tylko na terenach Azji i Afryki,  ale przede wszystkim w Europie Zachodniej. Aby stosowne  informacje trafiły do młodych ludzi, używa się  do tego wielu metod, na przykład  plakatów wychwalających ISIS, podobnych do plakatów z gier komputerowych. Dla potencjalnych młodych terrorystów tworzone są także gry bazujące na współczesnych grach komputerowych.

Kolejnym miejscem rekrutowania młodych ludzi są specjalne portale społecznościowe, podobne do FB lub Twittera. Filmy z egzekucji lub instruktażowe,  np. jak skonstruować bombę, są publikowane na portalu podobnym do YouTube. Innym sposobem są także programy do nauki języka arabskiego, zdominowane przez słownictwo związane z  atakami  terrorystycznymi, np. bomba, wybuch, broń,  itd.

Na zakończenie pani Polko opowiedziała o  młodych dziewczętach  wychowanych w Europie Zachodniej (np. Danii), które straciły życie, walcząc w szeregach Państwa Islamskiego.

 

Galeria

Marzec 13, 2018