header bottom lines

OBCHODY DNIA PATRONA SZKOŁY

W dniu 20.02.2019 r. o godzinie 10:40 na dużej sali gimnastycznej odbyły się tegoroczne Obchody Dnia Patrony Szkoły, Romualda Traugutta, które były zarazem zwieńczeniem Roku Jubileuszowego, związanego z 55-leciem nadania Imienia Liceum Ogólnokształcącego oraz 40-lecia istnienia Zespołu Szkół w Wolbromiu. W uroczystości – zorganizowanej przez panią Magdalenę Marchaj i klasę 2a – brała udział cała społeczność szkolna.

W części pierwszej, oficjalnej i artystycznej, uczniowie odegrali scenki inscenizacyjne do piosenki „Karol Levittoux” Przemysława Gintrowskiego. Widzowie – dzięki brawurowej grze aktorskiej Huberta Barczyka i Marcina Pasicha – zobaczyli scenę przesłuchania / prowadzenia śledztwa „zgodnego ze zwyczajem”, czyli m .in. bicie pałką, dociskanie ciała stolikiem, uderzanie głową o blat, kopanie, oblewanie twarzy wodą ze szklanki, świecenie latarką w oczy, zakaz wydawania jedzenia itd. Upersonifikowane myśli oprawcy (3 postacie przemieszczające się po scenie z tabliczkami z napisem ZDRADA) walczyły z myślami aresztowanego (3 razy WIERNOŚĆ).  Białe prześcieradło, w którym zniknął pojmany, nie pozostawiło żadnych złudzeń – nie wydał nikogo. Za konferansjerkę odpowiedzialny był niezawodny przy takich okazjach duet szkolny: Konstancja Rdest & Aleksander Pabiańczyk.

Część druga to z kolei bitwa słowna, składająca się z dwóch rund. Jej celem było spojrzenie na postać Traugutta w szerszej perspektywie i odnalezienia w nim – poza wątkiem hagiograficznym – także zwyczajnego człowieczeństwa. Zaproszenie eksperci – w których z zaangażowaniem wcielili się Zuzanna Statuch i Krzysztof Żyła – występowali w roli oskarżyciela i obrońcy naszego patrona. Kto wygrał? Kto był, ten wie!

Luty 26, 2019