header bottom lines

IV Turniej Debat Oksfordskich

Czy ograniczać wolność słowa? Czy prowadzić masowy odstrzał dzików? Czy wszyscy powinniśmy ujawniać swoje dochody? To problemy, na temat których toczyli spory nasi debatowicze.

Jak kulturalnie i rzeczowo prowadzić dyskusję? O tym doskonale wiedzą członkowie naszej szkolnej drużyny: Marcin Pasich, Zuzanna Statuch, Krzysztof Żyła oraz Karolina Janus, czyli uczniowie klasy 2 LO oraz 2 TCH, którzy 26 lutego na Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej wzięli udział w IV Turnieju Debat Oksfordskich. Nasza drużyna debatowała trzykrotnie – jeden raz wygrywając a dwukrotnie ponosząc minimalną porażkę z doświadczonymi drużynami z sosnowieckich liceów. Tezy, wokół których toczyły się dyskusje były jak zawsze kontrowersyjne:

  1. Walka z mową nienawiści uzasadnia ograniczenie wolności słowa.
  2. Walka z ASF uzasadnia drastyczne środki, takie jak przetrzebienie populacji dzików.
  3. Dochody wszystkich Polaków powinny być jawne.

Przygotowania do trzech debat wymagały od uczniów wielu godzin intensywnej pracy oraz ćwiczeń oratorskich, które na pewno przydadzą się w szkolnej rzeczywistości.

Marzec 5, 2019