header bottom lines

Młodzi kanoniści – finał Konkursu Prawa Kanonicznego 2019

Prawo kanoniczne to jedna z najtrudniejszych, ale i najważniejszych agend regulujących sprawy doczesne Kościoła. Najistotniejsze jest to, że za poszczególnymi paragrafami „kryje się” zbawienie każdego człowieka. Pomocne w osiągnięciu tego celu są w tym nade wszystko sakramenty. Dlatego dwa pierwsze – chrzest i bierzmowanie – były tematem wiodącym tegorocznych zmagań w Konkursie Prawa Kanonicznego, który od trzech edycji organizuje Studencko – Doktoranckie Koło Naukowe Prawa Kanonicznego Regula Iuris Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Pierwszy etap wyłonił trzech finalistów z naszej szkoły. Zostali nimi: Michał Błaut, Karolina Janus i Kacper Papaj – wszyscy z klasy 2 TCH. Finał odbył się we wtorek, 2 kwietnia br. na Wydziale Prawa Kanonicznego UKSW w Warszawie. Finaliści rozwiązywali test wielokrotnego wyboru. Nasi reprezentanci obronili tytuł finalistów.

Po zakończeniu zmagań uczniowie wraz z opiekunem – ks. Przemysławem, zwiedzili najciekawsze miejsca Warszawy, spacerując m.in. Krakowskim Przedmieściem. Bardzo ważnym były Grób Nieznanego Żołnierza i Plac Piłsudskiego, gdzie blisko 40 lat temu św. Jan Paweł II celebrował pierwszą jako papież Mszę św. w Polsce. Warto wspomnieć, że 2 kwietnia przypadała przecież 14. rocznica śmierci Papieża Polaka.

Za rok kolejna szansa, by przeżyć podobną przygodę z Kodeksem Prawa Kanonicznego. Organizatorzy zapowiedzieli już jej temat – Eucharystia. Już teraz serdecznie zapraszam wszystkich do udziału w IV Konkursie Prawa Kanonicznego w przyszłym roku szkolnym.

 

Kwiecień 5, 2019