header bottom lines

THEY DID IT !! – Uczniowie z ZS Wolbrom ukończyli projekt językowy, a wynikami podzielili się z całym światem !

PODSUMOWANIE DZIAŁAŃ SZKOLNEGO KLUBU JĘZYKOWEGO ZS WOLBROM TED-ED CLUB

Młodzież Zespołu Szkół w Wolbromiu wraz z nauczycielkami języka angielskiego, p. Pauliną Strózik
i p. Dominiką Łaksą podjęła wspólną decyzję o otwarciu szkolnego klubu językowego o nazwie ZS Wolbrom Ted-Ed Club. Klub rozpoczął swoją działalność w grudniu 2018 roku realizując międzynarodowy program „The TED Student Talks Program” zrzeszający młodzież z całego świata.

Przez 13 spotkań uczniowie pracowali nad ideą, o której chcieli opowiedzieć kolegom i koleżankom z innych krajów oraz przygotowywali się do wygłoszenia jej publicznie w postaci prezentacji online i podczas Ted-Ed Event zorganizowanego w szkole. Na koniec cyklu klubowicze nagrali swoje wypowiedzi, aby potem zamieścić je na specjalnej platformie Ted-Ed, a następnie na kanale YouTube. Dzięki temu ich rówieśnicy z innych krajów mogą dowiedzieć się, czym interesuje się, jakie ma problemy, co chciałaby zmienić młodzież z Polski. Pomysły na prezentacje ewoluowały w trakcie kolejnych spotkań klubu. Młodzież rozwijała się nie tylko językowo, ale także uczyła się, jak przemawiać publicznie, jak być dobrze zrozumianym i jak sprawić, aby ich argumenty trafiały do innych, szczególnie do osób z odległych zakątków świata. W pracy nad anglojęzycznymi przemówieniami pomagało klubowiczom regularne oglądanie i dyskusja na temat filmów, tzw. „Tedów,” na których ich rówieśnicy z różnych krajów wyrażają swoje opinie na tematy ich dotykające czy związane z ich krajami lub poglądami. Najlepszym chyba elementem spotkań ZS Wolbrom Ted-Ed Club było nawiązanie kontaktu z młodzieżą z innych klubów, podczas spotkań Club Connect. Co jakiś czas klubowicze łączyli się w video konferencjach z młodzieżą z Rumunii, Włoch oraz z Republiką Południowej Afryki. Dało im to niepowtarzalną okazję do wymiany doświadczeń, pomysłów, spytania o opinię na temat wygłaszanych idei. Uczniowie opowiadali sobie o swoim szkolnych życiu, o życiu w swoich krajach, a także zainteresowaniach i pasjach. Podczas rozmów Club Connect klubowicze zaprzyjaźnili się z rówieśnikami z RPA i podjęli działania w ramach dalszej współpracy w roku szkolnym 2019/2020.

Ted Ed Event odbył się 5 czerwca w Zespole Szkół w Wolbromiu. Klubowicze wygłosili swoje przemówienia przed społecznością uczniowską. Pokonanie bariery językowej oraz dużego stresu kosztowało ich wiele wysiłku i nerwów, ale udało im się to znakomicie. Przemawiali z pasją i zaangażowaniem, wyraźnie dało się odczuć, że sprawy, o których mówili bezpośrednio ich dotykają i interesują. Młodzież wypowiadała się m.in. na temat błędów w polskim systemie edukacji, wpływu social mediów na młodych ludzi, praw kobiet, wzajemnym, niesprawiedliwym ocenianiu się i wiele innych.

Prezentującymi byli:

Zuzanna Statuch, kl. 2a – „Women’s rights”

Grzegorz Pustułka, kl. 2 TCH – „Broken Polish Educational System”

Beata Habryn, kl. 2a- “The shelters”

Karolina Płoszaj, kl. 2a – “Depression

Natalia Kozłowska, kl. 2a – „How tabloids influence people’s lives”

Klaudia Dziubdziela, kl. 2a – “Judging people by stereotypes”

Maria Bałazy, kl. 2a – „Kpop culture”

Bartosz Kiwior, kl. 1a – „Famous places In Poland”

Aleksandra Bratek, kl. 2a – “Too much of social media”

„Ted-Ed Club to świetna zabawa, przede wszystkim rozwijająca umiejętności komunikacyjne, ale także i umiejętności wygłaszania publicznych prezentacji na tematy, które nas interesują, bądź bezpośrednio „dotykają”. Jest to również świetna szansa na zawieranie nowych, międzynarodowych znajomości.”

Klubowicze

Czerwiec 17, 2019