header bottom lines

Zdalne nauczanie, czyli nowa rzeczywistość w polskiej edukacji

Stawiając czoła obecnej sytuacji, z dnia na dzień, nauczyciele i uczniowie musieli przestawić się z tradycyjnego nauczania na nauczanie zdalne, czyli takie, które odbywa się na odległość. Jak radzi sobie z tym wyzwaniem społeczność Zespołu Szkół w Wolbromiu (ul. Skalska 18)? Kilka ostatnich tygodni pokazuje, że całkiem dobrze. Nauczyciele korzystają zarówno z zasobów na stronie gov.pl, jak również z innych materiałów edukacyjnych, w które Internet przecież obfituje. Niezwykle pomocne okazało się szkolenie w ramach projektu „Lekcja: Enter” dotyczące zdalnego nauczania. Kilku nauczycieli z naszej placówki wzięło w nim udział, a teraz swoją wiedzę przekazują innym. Kluczowym zagadnieniem są obecnie sposoby kontaktu z uczniami. Kreatywność nauczycieli nie zna tu granic: stworzyliśmy grupy na następujących platformach: Facebook, Discord, Zoom, Messenger, prowadzimy też wideokonferencje na Google Hangouts Meet oraz korzystamy z platformy quizziz, engly, learningapps, quizlet oraz z portali edukacyjnych ang.plpearson.plbritishcouncil.org. Uczniowie otrzymują słownictwo z języków obcych na platformie Insta.Ling, a na lekcjach podstaw przedsiębiorczości korzystają z oprogramowania do tworzenia prezentacji prezi.com.  Ponadto młodzież otrzymuje od nauczycieli wiadomości e-mail z przydatnymi linkami do filmów lub stron internetowych oraz zagadnienia i zadania do wykonania, które w miarę możliwości są sprawdzane przez nauczycieli na bieżąco. Korzystamy również z tablic interaktywnych np. padlet.com, na których nauczyciel wspólnie z uczniami może rozwiązywać dane zagadnienie w kreatywny sposób. Wprowadziliśmy również aplikację Google Classroom, tak aby uczniowie mogli korzystać ze wszelkich szkolnych zasobów w jednym miejscu w sieci. Obecnie staramy się, jak możemy, żeby nie zostawić uczniów bez wsparcia w tak trudnym dla nich czasie. Wierzymy też, że nowe umiejętności nabyte podczas nauczania zdalnego, wykorzystamy później z korzyścią dla nas i naszych uczniów.

Kwiecień 5, 2020