header bottom lines

VIDEO KONFERENCJA Z MŁODZIEŻĄ Z BAJA CALIFORNIA W MEKSYKU NA ZAKOŃCZENIE PROJEKTU WYMIANY LISTÓW „ENGLISH PENPAL EXCHANGE PROJECT.”

W październiku nauczycielka j. ang. p. Paulina Strózik wspólnie z p. Julietą Nunez napisały projekt oraz zaangażowały chętną młodzież ze swoich szkół do wymiany listów papierowych w języku angielskim. Każdy uczestnik projektu miał swojego „penpala” (kolegę/koleżankę korespondencyjną), z którą pisał przez kilka miesięcy. Część tematów, o których pisała młodzież była wcześniej ustalona przez koordynatorki i dotyczyła m. in.: tradycji i zwyczajów obu krajów, ekologii, edukacji oraz rodzinnych miast. W innych listach młodzież pisała o sobie, swoich zainteresowaniach czy życiu codziennym. Piszący wymienili się także własnoręcznie zrobionymi kartkami bożonarodzeniowymi.

Pandemia koronawirusa na szczęście nie uniemożliwiła dalszej realizacji projektu. Ostatnie listy młodzież wysłała już w formie elektronicznej, tworząc listy wraz z grafikami przy użyciu różnych narzędzi techniki komputerowej.

Na zakończenie projektu, we czwartek, 4 czerwca, młodzież wraz z nauczycielkami „spotkała” się online, na platformie ZOOM. O godzinie 19, polskiego czasu i 10 czasu meksykańskiego, uczestnicy mogli wreszcie się zobaczyć i usłyszeć. Na początku Panie zorganizowały grę typu „icebreaker” aby ośmielić nieco młodzież do wzajemnej komunikacji.

Po godzinie wspólnych rozmów stało się to, na co młodzież chyba najbardziej czekała. Nareszcie każdy uczestnik mógł na osobności porozmawiać ze swoim penpalem, dzięki opcji „breakout room” na platformie ZOOM. Uczniowie rozmawiali ze sobą do późnych godzin nocnych oraz wymienili się kontaktami.

Projekt: „English Penpal Exchange Project” był doskonałym doświadczeniem dla wszystkich uczestników i koordynatorek. Umożliwił nie tylko rozwój językowy ale pozwolił poznać zupełnie inną kulturę, inną mentalność, podejście do życia, a także inny system uczenia się i nauczania. Umożliwił nawiązanie kontaktów, które być może zaowocują dłuższymi znajomościami, a w przyszłości kto wie, innymi, wspólnymi działaniami…

Uczestnicy projektu:

Wiktoria Dybich,

Izabela Siejka

Grzegorz Pustułka

Maria Olewińska

Kacper Faron

Andżelika Prokop

Paulina Jajuga

Jan Jaźwiec

Karolina Żuławńska

Julia Pogłódek

Aleksandra Rdest

Katarzyna Janus

Czerwiec 14, 2020