header bottom lines

I cóż, że ze Szwecji…

Sophie Engström jest Szwedką i zarazem lektorką swojego języka ojczystego na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Fantastycznie opowiada o swoim kraju, szybko nawiązuje kontakt z młodzieżą, do tego jest osobą sympatyczną i bezpośrednią. Mogli się o tym przekonać uczniowie naszej szkoły, którzy wzięli udział w dzisiejszym spotkaniu online z panią Engström. Zajęcia prowadzone były w języku angielskim i nosiły tytuł „A year in Sweden. Traditions during a year, with songs. A PowerPoint presentation.” Nasz gość przedstawił w skrócie swój kraj, nauczył nas kilku zwrotów w języku szwedzkim, następnie opowiadał o kultywowanych w Szwecji świętach i zwyczajach z nimi związanych. Prezentowane filmy i piosenki dodatkowo uatrakcyjniły przekaz ustny. Dowiedzieliśmy się, że Szwedzi lubią świętować dosłownie wszystko: pożegnanie lata (Kräftskiva), przywitanie wiosny (Valborgsmässoafton), przesilenie letnie (Midsommar) oraz oczywiście Dzień św. Łucji – szwedzkie święto światła, obchodzone 13 grudnia, w dzień, który uchodził za najkrótszy w roku.

Grudzień 22, 2020