Stres przedmaturalny… nie taki straszny

12 kwietnia, 2021

Do matury pozostało już tylko… Coraz mniej czasu na powtórki, coraz więcej emocji związanych z egzaminami. Jakie będą zadania? Czy zdążę wszystko powtórzyć? Jak mi pójdzie? Z dnia na dzień zaczyna w Was narastać stres…. Poczytajcie kilka naukowych, aczkolwiek podanych w przystępny sposób rad, jak uporać się z towarzyszącymi Wam emocjami.

I. Uciec czy się poddać?

 

 

II. Nasze życie jest tym, co z niego czynią nasze myśli

 

 

 

Stres o średniej sile powinien być dla Ciebie w sam raz – tak, by Cię mobilizować i pobudzać do działania, a jednocześnie nie utrudniać Ci pełnego wykorzystania potencjału, jaki w Tobie drzemie.

 

 

Pamiętaj! Możesz wpływać na poziom swojego stresu.

Zwykle problemem jest jego nadmiar. Zastanów się nad tym, co się dzieje w Twoim organizmie, jakie mechanizmy nim rządzą. Reakcja obronna organizmu wywołana zbyt wysokim poziomem stresu wygasa w ciągu 3 minut od ustania sygnałów o niebezpieczeństwie. Ciało potrzebuje więc tylko 3 minut, by przestawić się z trybu przeżyć na tryb działać normalnie. Za sygnały o niebezpieczeństwie jest natomiast odpowiedzialny umysł. Zatem pracując na dwóch poziomach – ciała i umysłu, możesz zmniejszać poziom stresu i ograniczać jego negatywne skutki. Trafnie to kiedyś ujął Marek Aureliusz, mówiąc: Nasze życie jest tym, co z niego czynią nasze myśli.

III. 7 zasad, dzięki którym obniżysz poziom stresu na poziomie ciała

 

  1. Ruszaj się – idź na spacer, wybierz się na rower, pobiegaj. Już 30 minut poświęconych w ciągu dnia na aktywność fizyczną wystarczy, by znacząco zredukować poziom stresu, a także podnieść wydajność uczenia się.
  2. Wysypiaj się – aby dobrze funkcjonować, powinieneś spać 8 godzin. Ważne, by był to sen nieprzerwany, dlatego najlepiej w porze snu wycisz telefon, by np. nie odbierać SMS-ów. Pamiętaj: brak snu nie tylko wpływa na ogólne zmęczenie organizmu, lecz także osłabia jego mechanizmy obronne, co dodatkowo potęguje wrażliwość na stres.
  3. Jedz zdrowo – zrezygnuj ze słodkich przekąsek. Co prawda baton czekoladowy szybko dostarczy Ci energii, ale za to niekorzystnie wpłynie na wahania poziomu cukru we krwi. W razie „napadu głodu” lepiej sięgnąć po migdały lub orzechy.
  4. Jedz regularnie – pamiętaj o 3 posiłkach dziennie, optymalnie jedz ich 5. Zadbaj, żeby każdego dnia zjeść śniadanie.
  5. Unikaj używek – szczególnie alkoholu i innych środków odurzających. Na chwilę pozwolą Ci zapomnieć o stresie związanym z maturą, ale w efekcie zwiększają zmęczenie, a w dłuższej perspektywie przyczyniają się do zgubnych uzależnień.
  6. Pij wodę – nawadnia i odstresowuje. 1,5 litra wody dziennie to minimum niezbędne dla Twojego zdrowia. Jeśli będziesz pić wodę regularnie, może się okazać,
    że potrzebujesz znacznie mniej herbaty czy kawy.
  7. Ćwicz oddech – techniki oddechowe relaksują. Zrób proste ćwiczenie: wykonaj 6 oddechów w następujący sposób: wdychaj powietrze przez nos, licząc spokojnie do 4, wydychaj je przez usta, licząc powoli do 8. Jak się czujesz?

IV. 8 zasad, dzięki którym obniżysz poziom stresu na poziomie umysłu

 

  1. Bądź tu i teraz, czyli stosuj dobrą zasadę mistrzów zen. Nie zamartwiaj się na zapas, unikaj myślenia o tym, co było kiedyś, co mogłeś zrobić inaczej. Skup się na bieżącej chwili i planie działania. Zaangażuj się całkowicie w wykonywaną czynność. Jeśli idziesz na spacer, skup się na odpoczynku. Jeśli się uczysz, skup się na nauce.
    Nie rozpraszaj się, nie zaprzątaj myśli innymi sprawami.
  2. Znajdź swój rytm, czyli muzykę, która Cię uspokaja i wprawia w dobry nastrój. Słuchaj jej zawsze, kiedy czujesz, że poziom stresu rośnie.
  3. Stwórz grupę wsparcia – przyjaciół, rodzeństwo, rodziców. Rozmawiaj z nimi nie tylko na tematy związane z maturą, ale o różnych innych rzeczach, które pozwolą Ci na chwilę oderwać się od tematu egzaminów.
  4. Unikaj tych, którzy narzekają i wróżą straszną przyszłość. Nie słuchaj opowieści o poprzednich maturach, nieprzygotowaniu i porażkach. Po co popadać w marazm i dodatkowo potęgować stres?
  5. Znajdź swoje hasło, które będzie Ci przypominać, że wszystko się uda, że nastąpi szczęśliwy finał. Może: Jak nie ja, to kto? albo Simply the best!
  6. Zastosuj wizualizację – pomyśl o miejscu lub wydarzeniu, które wywołało w Tobie uczucie radości i spokoju. Przypomnij je sobie dokładnie i przywołaj tamto uczucie. Stosuj tę metodę, gdy będziesz się czuł przygnębiony i zdenerwowany.
  7. Myśl pozytywnie, ponieważ mózg często nie odróżnia wyobrażeń od rzeczywistości. Podczas nauki do matury skup się na osiągnięciu celu – zdaniu poszczególnych etapów egzaminu. Nie pozwól, by do głosu doszły pesymistyczne myśli – pamiętaj o mechanizmie samospełniającej się przepowiedni.
  8. Śmiej się i miej dystans do siebie – jeśli zadbasz o dobry humor, stres nie będzie miał nad Tobą władzy ☺

Czy coś jeszcze?

 

Tak! Pamiętaj:

  • nie ucz się do ostatniej minuty przed egzaminem,
  • zaplanuj czas na odpoczynek!
  • w przyszłości przypominaj sobie te wszystkie zasady przed każdą sesją, egzaminem na wymarzonej uczelni/szkole.

 

za: Anna Dąbrowska – Nowa Era

 

Zatem:

Wierzymy w Ciebie!

Dasz radę!

Jak nie Ty, to kto… ? J

Skontaktuj się z nami!

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Akceptuję!