header bottom lines

Konkurs historyczny

Konkurs na kolaż historyczny z okazji  230 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maj

 

Jan Matejko Konstytucja 3 Maja 1791 roku

 

W tym roku obchodzimy 230-lecie uchwalenia przez Sejm Wielki Konstytucji 3 Maja, ustawy zasadniczej, która była pierwszym tego typu aktem prawnym w historii Europy, a drugim na świecie po Konstytucji Stanów Zjednoczonych Ameryki.

Jan Matejko w 100 rocznicę tego wydarzenia namalował obraz, nad którym pracował od stycznia do października 1891 roku. Było to dzieło stworzone techniką olejną na płótnie o rozmiarach 247×446 cm.

Proponujemy Wam  drodzy Uczniowie podjęcie wyzwania historyczno-artystycznego lub artystycznie-historycznego – jak kto woli! Zadanie ma polegać na stworzeniu kolażu, który swoją treścią nawiąże do wydarzeń z lat 1788-1791. Wykorzystajcie w twórczej pracy materiały źródłowe, ikonografię oraz wszelkiego rodzaju późniejsze graficzne nawiązania do epoki i wydarzenia dziejowego… i nie tylko. Korzystajcie z internetu, publikacji prasowych lub publikacji książkowych (pod żadnym pozorem nie należy jednak naruszać integralności żadnej książki!) lub zdajcie się na swoją artystyczną inwencję i stwórzcie swój własny język wypowiedzi artystycznej.

Kolaż może być stworzony w dowolnym programie graficznym lub edytorze tekstu (prosimy jednak o rozsądek twórczy dotyczący formatu dzieła uwzględniający konieczność obsłużenia pliku przez pocztę elektroniczną… o czym poniżej i sugerujemy ograniczenie się do formatu A3).

Warunkiem progowym wzięcia udziału w konkursie jest zapisanie pliku w formacie .pdf, .jpg, .png, .gif, .tif lub w rozszerzeniu obsługiwanym przez pakiet programów Microsoft Office. Możecie również podejść do zagadnienia w sposób klasyczny, kreując swój kolaż w materii papierowej. Następnie swoje dzieło możecie sfotografować i przesłać na wybrany adres:

agnieszkakwapinska@zswolbrom.pl

annapasternak@zswolbrom.pl

agatazak@zswolbrom.pl

Kolaże należy przesyłać w terminie do dnia: 30 kwietnia 2021 r.

Komisja w składzie podanym powyżej  ogłosi wyniki konkursu w terminie 4 maj 2021 r.

26 kwietnia, 2021