https://www.zswolbrom.pl/wwwnowa/wp-content/uploads/2021/06/194709941_1720448824808463_4228853013288806144_n.jpg

Polsko – włoska wymiana młodzieży. Ostatni etap międzynarodowego projektu z PO WERem

28 czerwca, 2021

W bieżącym roku szkolnym 2020/21 Zespół Szkół u Traugutta rozpoczął realizację międzynarodowego projektu pt. „Wyraź COOLturkę sztuką” w ramach programu PO WER – Ponadnarodowa mobilność uczniów.Był on sfinansowany ze środków Unii Europejskiej, a na jego realizację ZS otrzymał 111021,00 PLN. Celem ogólnym projektu było zdobycie i pogłębienie wiedzy młodzieży na temat wielokulturowej różnorodności, a także kształtowanie postawy otwartości i zrozumienia innych ludzi i kultur. Ponadto, projekt przewidywałpoprawę umiejętności komunikacyjnych w języku angielskim oraz wzmocnienie kompetencji kluczowych zarówno uczniów jak i nauczycieli.

Praca nad projektem była wieloetapowa, poprzedzona min. realizacją projektu ‘We can’twait, solet’smeet online’ na międzynarodowej platformie edukacyjnej eTwinning oraz udziałem uczniów w różnych zajęciach formalnych i nieformalnych.  Było to 10 miesięcy ciężkiej, ale bardzo owocnej pracy. W realizacji wszystkich celów pomogła nam szkoła partnerska z Włoch, w której to miało miejsce ostatnie i najważniejsze w projekcie działanie, tj. wymiana młodzieży.

Nasza przygoda rozpoczęła się wieczorem 29 maja br. To właśnie w tym dniu 20 osobowa grupa uczniów klas drugich LO i technikum pod opieką:Beaty Miłoszewskiej-Wilk, Jolanty Haberki, Pauliny Strózik oraz ks. Przemysława Długaja wyjechała z placu przed ZS. Miejscem docelowym naszej podróży było miasto Arricia (15 km od Rzymu), w którym znajduje się nasza szkoła goszcząca.

Dni pobytu upływały nam na realizacji założonych wcześniej celów, czyli poznawaniu kultury narodowej i regionalnej gospodarzy tej wymiany oraz prezentowaniu przygotowanych przez uczestników wymiany materiałów dotyczących w/w zagadnień. Dzięki wspaniałej pogodzie, która towarzyszyła nam przez wszystkie dni naszego pobytu we Włoszech mogliśmy zobaczyć wiele pięknych i ważnych dla tego regionu miejsc.

Już w pierwszym dniu wizyty dotarliśmy do Watykanu, gdzie odwiedziliśmy Plac i Bazylikę Św. Piotra oraz Muzea Watykańskie.  Zmęczeni, ale naładowani pozytywną energią posmakowaliśmy prawdziwego włoskiego streetfood’u, aby potem w blasku rzymskiego słońca przespacerować się po Ogrodzie Różanym i Aventynie, tj. jednym z siedmiu wzgórz okalających wieczne miasto Rzym.

Następny dzień naszej wizyty był równie ekscytujący. W dym dniu bowiem odkrywaliśmy prawdziwe perełki włoskiej kultury antycznej. Nasza podróż w czasie zaczęła się od wizyty w Koloseum,gdzie przewodnik w fantastyczny sposób przybliżył nam klimat rzymskich walk gladiatorów oraz codzienność ówczesnych Rzymian. Kolejnym punktem programu był spacer po Forum Romanum, Kapitol, słynny Ołtarz Ojczyzny oraz siedziba boskich patronów Rzymu tj. Panteon.

Po zapierającej nam dech w piersiach podróży w czasie, zmęczeni słońcem ale szczęśliwi i cały czas roześmiani poszliśmy na prawdziwą włoską pizzę i lody.

Kolejnym punktem w harmonogramie naszej podróży było Monte Cassino oraz znajdujące się tam Opactwo pod wezwaniem św. Benedykta. Niewątpliwie, był to jeden z najbardziej wzruszających momentów naszej podróży. Po zwiedzeniu klasztoru udaliśmy się na historyczny cmentarz, aby uczcić pamięć poległych tam Polaków. Zapaliliśmy symboliczny znicz, wysłuchaliśmy niesamowitej historii o bohaterstwie  naszych rodaków i wzięliśmy udział w krótkiej mszy odprawionej przez ks. Przemysława w intencji poległych.

Kolejne dni spędziliśmy na zajęciach w szkole goszczącej. Nasze wspólne spotkanie rozpoczęło się podniesieniem flagi Polski na szkolnym maszcie oraz przemówieniem dyrektora szkoły. Potem udaliśmy się do sali widowiskowej szkoły gdzie obejrzeliśmy przygotowane przez szkołę partnerską przedstawienie współczesnej wersji „Romea i Julii”. Kolejnym punktem w harmonogramie wymiany były wspólne zajęcia, podczas których polscy i włoscy uczniowie prezentowali przygotowane przez siebie prezentacje multimedialne, których tematem przewodnim były tradycje narodowe, przedstawiciele kultury i sztuki zarówno polskiej jak i włoskiej. Najważniejsze dla nas było jednak to, że mogliśmy w końcu poznać osobiście tych wszystkich uczniów i nauczycieli, z którymi przez kilka miesięcy współpracowaliśmy online. Mogliśmy z nimi porozmawiać, pośmiać się i pożartować, oczywiście wyłącznie w języku angielskim. Na zakończenie wspólnego pobytu gospodarze zaprosili nas na uroczysty obiad w typowej dla tego regionu restauracji, gdzie mogliśmy skosztować regionalnych specjałów. Popołudnie upłynęło nam na świetnej zabawie integracyjnej.

Ostatnim przystankiem w naszej podróży była przecudna Wenecja. Spędziliśmy tam ok. 11 godzin, w czasie których spacerując wąskimi uliczkami obserwowaliśmy budzące się do nowego życia (po wielomiesięcznym lockdownie) miasto. Zwiedziliśmy Bazylikę św. Marka i taksówkami wodnymi popłynęliśmy największym kanałem Grande, który odpowiada za ponad połowę ruchu odbywającego się w mieście. Wieczorem tego dnia wyruszyliśmy w podróż powrotną do Polski

Z Włoch wyjechaliśmy bogatsi nie tylko o wiedzę na temat dziedzictwa kulturowego tego kraju, ale też pełni wzruszeń i emocji, jakich dostarczyła nam wszystkim ta wizyta. Dlatego z pełną satysfakcją możemy stwierdzić, że cel naszego przedsięwzięcia został w pełni osiągnięty.

Co prawda, nasz udział w projekcie dobiegł niestety końca, ale to NIE KRES naszej przygody z projektami unijnymi. Zachęceni pełnym sukcesem, w nadchodzącym roku szkolnym w ramach programu EREASMUS+ rozpoczynamy kolejną, międzynarodową współpracę, w której wezmą udział szkoły partnerskie z Włoch oraz Hiszpanii.

 

Beata Miłoszewska-Wilk

                                                                                   Koordynator projektu

Polsko – włoska wymiana młodzieży.

Polsko – włoska wymiana młodzieży.

Polsko – włoska wymiana młodzieży.

Polsko – włoska wymiana młodzieży.

Polsko – włoska wymiana młodzieży.

Polsko – włoska wymiana młodzieży.

Polsko – włoska wymiana młodzieży.

Polsko – włoska wymiana młodzieży.

Polsko – włoska wymiana młodzieży.

Polsko – włoska wymiana młodzieży.

Polsko – włoska wymiana młodzieży.

Polsko – włoska wymiana młodzieży.

Polsko – włoska wymiana młodzieży.

Polsko – włoska wymiana młodzieży.

Polsko – włoska wymiana młodzieży.

Skontaktuj się z nami!