Można wybaczyć, lecz nigdy zapomnieć.

14 lutego, 2017

Z okazji 35 rocznicy wprowadzenia w Polsce stanu wojennego uczniowie Zespołu Szkół w Wolbromiu z inicjatywy p. A. Pasternak i A. Kwapińskiej postanowili zaprezentować szerszej publiczności niecodzienną lekcję historii pt. Stan wojenny w Polsce. Można wybaczyć lecz nigdy zapomnieć, która odbyła się w wolbromskim Domu Kultury.
By przypomnieć tamte tragiczne wydarzenia przygotowano specjalny montaż słowny, muzyczny i wizualny. Wykorzystując współczesne środki przekazu przedstawiono wydarzenia związane z datą 13 grudnia 1981 r., które dla uczniów mają aspekt wyłącznie historyczny, ale dla wielu rodziców i nauczycieli były realnym wspomnieniem chwil przeżywanych 35 lat temu. Przygotowaną lekcję zaprezentowano najpierw uczniom ZS, a następnie zaproszono na występ władze Miasta i Gminy Wolbrom, podopiecznych OREW oraz młodszych kolegów ze szkół gimnazjalnych. Licznie przybyła młodzież z Gimnazjum nr 2 i Gimnazjum nr 4 w Wolbromiu oraz wychowankowie OREW mogli poznać najbardziej znaczące fakty z okresu stanu wojennego. Przypominając konkretne wydarzenia, dzięki muzyce i poezji przybliżono także odczucia osób, których stan wojenny dotknął bezpośrednio. Z jednej strony przedstawiono smutek i strach o przyszłość, a z drugiej strony pokazano także „zabawne” aspekty tego okresu, w którym pomimo grozy, społeczeństwo potrafiło w sposób ironiczny odnieść się do zaistniałej sytuacji. Każdy moment lekcji oprócz narracji i poezji wzbogacony został starannie dobraną muzyką i obrazem, dzięki czemu prezentowane wydarzenia nabrały bardziej realnego wymiaru.
Mamy nadzieję, że lekcja otwarta podobała się zarówno naszym uczniom, jak i zaproszonym gościom. Wierzymy, że dzięki niej uczniowie poznali bliżej historię XX wieku, a rodzice i nauczyciele przypomnieli sobie wydarzenia, których byli świadkami.

Można wybaczyć, lecz nigdy zapomnieć – GALERIA ZDJĘĆ

Skontaktuj się z nami!

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Akceptuję!