Śladem Wyklętych

24 lutego, 2017

22 lutego 2017 r. w Zespole Szkół w Wolbromiu odbyła się trzecia już w tym roku gra historyczna pt. Śladem Wyklętych. Tym razem okazją do zorganizowania gry była 75 rocznica powstania Armii Krajowej (14 luty 1942 r.) oraz obchody (1 marca) Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W grze wzięły udział 3 drużyny z Liceum Ogólnokształcącego: klasa Ia (J. Kaczmarczyk, M. Kubiński, B. Rogal), kl. IIa (D. Piputa, K. Kotnis, J. Mańka), kl. IIb (Z. Barczyk, M. Gajewski, K. Targosz), oraz 2 drużyny z Technikum: kl. I (K. Gamrat, O. Ziółkowska, S. Knap) i kl. II (K. Frankowski, R. Rosół, A. Patej).
Uczestnicy gry w poszczególnych bazach rozwiązywali zadania związane z Armią Krajową i Żołnierzami Wyklętymi m.in. musieli wykazać się znajomością biografii niezłomnych bohaterów. Ponadto poznawali pseudonimy i stopnie wojskowe żołnierzy wyklętych i członków Armii Krajowej ukryte w wykreślance i krzyżówce. Uczniowie poprzez jedno z zadań zapoznali się także z postacią Danuty Siedzikówny „Inki” – panny wyklętej, która walcząc o niezależność ojczyzny została skazana na karę śmierci w wieku 17 lat. Najwięcej emocji wzbudziło „zaszyfrowane zadanie” podczas rozwiązywania, którego uczestnicy gry wcieli się w rolę szyfrantów i odczytywali zakodowaną wiadomość. Nie zabrakło również współczesnych elementów, bowiem jedno z zadań wymagało zrobienia sobie wspólnej fotografii z ukrytymi na terenie szkoły niezłomnymi bohaterami. Uczniowie biorący udział w grze musieli wykazać się nie tylko wiedzą, ale także sprawnością fizyczną, bowiem oprócz poprawnie wykonanych zadań istotny był także czas. Ostatecznie najlepiej z zadaniami poradziła sobie drużyna z klasy IIa, natomiast kolejne miejsca na podium zdobyły klasy Ia i IIb.
Organizowane w ZS Wolbrom gry historyczne wywołują wiele emocji wśród uczestników, my cieszymy się przede wszystkim z tego, że uczniowie poprzez zabawę poszerzają swoją wiedzę i poznają historię. Jednocześnie uczestnicy każdej takiej gry swoją postawą oddają szacunek tym, którzy poświęcając swoje życie walczyli o wolną ojczyznę. Organizatorzy dziękują także uczniom klasy IIb ( M. Gomułka, M. Misiek, K. Szatkowska, P. Strzałka, W. Maciąg i P. Banyś) za zaangażowanie w organizację gry.

A. Kwapińska, A. Pasternak.

GALERIA ZDJĘĆ

Skontaktuj się z nami!

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Akceptuję!