Warsztaty na UNIWERSYTECIE JAGIELLOŃSKIM

5 lutego, 2018

Czy zdjęcia satelitarne są dostępne dla każdego? Czy biologia jest do czegokolwiek potrzebna astronomowi? A czy fizyk może współpracować z geografem? Klasy IA oraz IIA dowiadywały się ostatnio, iż nauka już dawno przestała być odrębna dla każdego przedmiotu, a stała się interdyscyplinarna. I że jak najbardziej, fizyk współpracuje z geografem, a nawet z biologiem i astronomem (nie mylić z astrologiem 😉 ).

Zajęcia z teledetekcji, bo o nich jest ta notatka, odbyły się na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie 5 lutego 2018 roku. Nasi uczniowie mieli możliwość pracować z rzeczywistymi zdjęciami satelitarnymi NASA różnych obszarów Ziemi. Analizowali je z wykorzystaniem oprogramowania Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) pod względem szaty roślinnej. Szczegółowiej rzecz opisując, zdjęcia satelitarne umożliwiają wyznaczenie dla badanego obszaru NDVI, czyli współczynnika wegetacji roślin. Rejestracja jego zmian w ciągu roku pozwoliła na obserwację, iż na naszej szerokości geograficznej przyjmuje on większe wartości w lecie a niższe w zimie, natomiast na półkuli południowej wręcz na odwrót.

Chcesz wiedzieć więcej na temat odbijania światła przez rośliny i jego rejestracji przez satelity? Zapytaj o to naszych uczniów – z nieskrywaną radością wszystko Ci wyjaśnią 🙂

Fotorelacja >>

Skontaktuj się z nami!

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Akceptuję!