header bottom lines

Wizyta w Muzeum Lotnictwa w Krakowie – śladem Dywizjonu 303.

5 kwietnia uczniowie klasy I Technikum uczestniczyli w zajęciach warsztatowych w krakowskim Muzeum Lotnictwa Polskiego, prowadzonych w ramach projektu – MAŁOPOLSKI BON KULTURY. Realizując założenia nauczania historii nie tylko w sposób tradycyjny, nauczycielki tego przedmiotu zaproponowały tym razem swoim uczniom uzupełnienie wiedzy z zakresu II wojny światowej poprzez uczestnictwo w zajęciach pt. „Bitwa o Anglię – z wizytą w Dywizjonie 303”.  Miały one charakter interdyscyplinarny, łączyły bowiem w swojej tematyce historię, geografię i fizykę. Spacer po ekspozycji w otoczeniu samolotów, które brały udział w bitwie lotniczej nad Anglią i opowieści o walczących tam Polakach, pozwoliły nam wszystkim lepiej zrozumieć dlaczego i jak polscy piloci znaleźli się w Anglii, a także znaczenie słów Winstona Churchilla: „ Jeszcze nigdy tak wielu nie zawdzięczało tak wiele tak nielicznym”. Prowadzący warsztaty zasypywał nas ogromną ilością ciekawostek z różnych dziedzin, których na pewno nie znaleźlibyśmy w podręcznikach. Na koniec zajęć mogliśmy także obejrzeć bardziej współczesne samoloty, które również miały ciekawą historię, np. weszliśmy na pokład Jakowlewa Jak – 40 „polskiego Air Force One”, którym podróżował między innymi Prezydent RP – Aleksander Kwaśniewski.  W nagrodę za aktywność w czasie warsztatów, dwóch uczniów mogło sprawdzić swoje predyspozycje do bycia pilotem, testując swoją wytrzymałość na specjalnym urządzeniu. Byliśmy pod ogromnym wrażeniem ich odwagi!

Wszystkim, którzy interesują się lotnictwem, nie tylko historycznym gorąco polecamy wizytę w krakowskim Muzeum Lotnictwa Polskiego.

 

Kwiecień 25, 2019