ERASMUS+

1 LUTEGO, 2022

 

 

 

Praktyki zagraniczne u TRAUGUTTA już od nowego roku szkolnego 2022/23 !

 

Z przyjemnością informujemy, że Agencja Narodowa Międzynarodowego Programu ERASMUS+ zaakceptowała wniosekZespołu Szkół w Wolbromiu o Akredytację w sektorze Kształcenie i szkolenia zawodowe.Warto tutaj wspomnieć, iż jest to już druga Akredytacja dla naszej szkoły. Autorką wniosku oraz koordynatorką projektu jest nauczycielka j. angielskiego p. Beata Miłoszewska-Wilk.

Uzyskanie Akredytacji wiąże się z 6-letnią gwarancją regularnego otrzymywania dofinansowania na działania związane z wyjazdami uczniów technikum, szkoły branżowej oraz kadry kształcenia zawodowego na zagraniczne staże i praktyki zawodowe.Młodzież, która kształci się i będzie kształcić się w naszej szkole uzyska możliwość wyjazdu na praktyki zagraniczne i wyjazdy edukacyjne. Jest to doskonała wiadomość nie tylko z punktu widzenia edukacyjnego, ale także turystycznego. Poza zdobyciem cennego doświadczenia zawodowego uczniowie zwiedzą europejskie atrakcje turystyczne, poznają kultury innych krajów oraz udoskonalą umiejętności językowe.

Już od następnego roku szkolnego 2022/23 po raz pierwszy w historii naszej szkoły wyjadą co najmniej dwie grupy uczniów technikum i szkoły branżowej aby realizować kilkutygodniowe praktyki zawodowe poza granicami naszego kraju. Oczywiście wszystkie działania realizowanego przedsięwzięcia będą sfinansowane w 100% ze środków Unii Europejskiej. O poszczególnych etapach realizowanych działań będziemy Was na bieżąco informować na szkolnym fb oraz http://www.zswolbrom.pl w zakładce ERASMUS+.

14 STYCZNIA, 2022

13 STYCZNIA, 2022

Visual poems, czyli artystyczna wizja Hiszpanii!

13 stycznia odbył się kolejny etap rekrutacji do projektu Erasmus +. Tym razem zadaniem uczestników było wykonanie artystycznego kolażu prezentującego podróż do Hiszpanii. Za pomocą kolorowego papieru, kredek i gazet uczniowie stworzyli prawdziwe perełki wizualne. Zapraszamy do ich podziwiania zarówno na szkolnej gazetce, jak i w powyższej galerii!

 

17 GRUDNIA,2021

 

15 LISTOPAD, 2021

22 PAŹDZIERNIKA, 2021

CZY TO TY POJEDZIESZ DO CORDOBY? HISZPANIA CZEKA!

INFORMACJE DOTYCZĄCE REKRUTACJI DO PROGRAMU ERASMUS+

W roku 2021/2022 dla uczniów przygotowane zostały 3 mobilności (wyjazdy), do Cordoby w Hiszpanii.

Przewidujemy dwa rodzaje wymian uczniowskich:

  1. MOBILNOŚĆ INDYWIDUALNA

– 5 uczniów z klas 1 LO i TCH, 10 dni – mobilność indywidualna, dla tych uczniów stworzony zostanie indywidualny program mobilności dostosowany do zainteresowań i potrzeb. Nasi uczniowie chodzą do szkoły z hiszpańskimi uczniami, według ich szkolnego planu lekcji. Podczas tej mobilności uczniowie biorą również udział w wycieczkach kulturowych.

– 7 uczniów z klas 2 i 3 LO i TCH, 10 dni – mobilność indywidualna, dla tych uczniów stworzony zostanie indywidualny program mobilności dostosowany do zainteresowań i potrzeb. Nasi uczniowie chodzą do szkoły z hiszpańskimi uczniami, według ich szkolnego planu lekcji. Podczas tej mobilności uczniowie biorą również udział w wycieczkach kulturowych.

  1. MOBILNOŚĆ GRUPOWA

– 15 uczniów z kl. 1 LO i TCH, 7 dni – mobilność grupowa przypominająca wymianę uczniowską. Są to głównie działania integracyjne, wycieczki w miejscu mobilności (w tym przypadku w Hiszpanii), wspólne projekty kulturowe, ekologiczne, prozdrowotne i językowe oraz działania mające na celu promowanie postaw otwartości, tolerancji i poszanowania dla innych kultur.

Wszystkie wyjazdy polskiej młodzieży do Cordoby planowane są w jednym terminie, tj.:

19 – 26.04.2022– siedmiodniowa mobilność grupowa

19 – 30.04.2022 – mobilności indywidualna

Uczestnicy projektu zwiedzą również dwa piękne miasta: Malagę i Sewillę!

ERASMUS+ dla kogo?

Podstawowymi zasadami programu jest WŁĄCZANIE I RÓŻNORODNOŚĆ. W związku z tym chęć udziału w projekcie może wyrazić KAŻDY UCZEŃ, bez względu na wyniki w nauce, najważniejsze są jego zainteresowania, pasje, jego postawa, otwartość i chęć działania.

JAK BĘDZIE PRZEBIEGAĆ REKRUTACJA?

Rekrutacja będzie odbywała się jednocześnie dla dwóch osobnych grup wiekowych:

– kl. 1 LO i TCH

– kl. 2 i 3 LO i TCH

ETAP 1:

A letter of application

„Why am I a good candidate for Erasmus in Cordoba?”

– zainteresowani uczniowie piszą list w języku angielskim do swojego nauczyciela, w którym mają za zadania przekonać go i uargumentować dlaczego to właśnie oni są odpowiednimi/ najlepszymi kandydatami do programu,

– styl formalny,

– 200 – 250 słów,

– wersja komputerowa, GOOGLE documents, plik należy udostępnić wszystkim nauczycielom języka angielskiego na poniżej podane adresy e-mailowe:

paulinastrozik@zswolbrom.pl

jolantahaberka@zswolbrom.pl

dominikaurbaniak@zswolbrom.pl

beatamiloszewskawilk@zswolbrom.pl

dominikalaksa@zswolbrom.pl

– termin odesłania – 26.10.2021

– w etapie tym liczy się przede wszystkim kreatywność, siła argumentów oraz UCZCIWOŚĆ. Dla językowców liczy się tu nie tyle język, gramatyka czy styl, ale argumenty, pomysły na siebie, zainteresowania, pasje.

ETAP II:

Do etapu drugiego przechodzą uczniowie, którzy przeszli etap I.

Prezentacja multimedialna, krótki film lub animacja; im bardziej kreatywnie, tym lepiej!

TEMAT 1: JA – moja rodzina, moje pasje, wolny czas. Czas trwania: do 2 minut.

TEMAT 2: MOJA SZKOŁA I MOJE MIASTO – praca przygotowywana w parach, długość do 2 minut.

Termin wykonania: 30.11.2021

Wszystkie wykonane prace uczniowie umieszczają na specjalnie utworzonej grupie ERASMUS+ REKRUTACJA na platformie CLASSROOM.

ETAP III:

Do etapu trzeciego przechodzą uczniowie, którzy przeszli etap II.

Spotkanie online z młodzieżą z Hiszpanii

W etapie tym liczy się przede wszystkim interakcja, komunikatywność, otwartość, ciekawość i nawiązywanie kontaktów. Spotkanie odbywa się z udziałem nauczycieli języka angielskiego, którzy są cichymi obserwatorami.

Termin: grudzień 2021

Powyższym etapom będą towarzyszyły innego rodzaju działania. Mogą to być: obchody Erasmus Days, działania językowe na terenie szkoły i gminy, jak również udział w rekrutacji uczestników o mniejszych szansach edukacyjnych.

Uczniowie mający trudności w nauce języka angielskiego, mający niskie oceny lub borykający się z innymi trudnościami, ale mimo to chętni i otwarci do działania, poznawania nowych ludzi, mający dobre pomysły, przebojowi, otwarci, ludzie z pasją, chcący finalnie jednak mówić po angielsku i rozwinąć swoje umiejętności: was zapraszamy do zgłoszenia chęci udziału w programie Erasmus+ do swojego nauczyciela języka angielskiego do dnia 26.10.2021.

DON’T HESITATE! JOIN US TODAY!

21 WRZEŚNIA, 2021

15 września do naszego miasta, a także do naszej szkoły, przybył nauczyciel z hiszpańskiej Cordoby – Antonio Romero. Głównym celem tej wizyty było oczywiście opracowanie wspólnych działań w ramach projektu Erasmus +, ale nie mogło też zabraknąć innych lokalnych atrakcji. Po spotkaniu z dyrekcją Zespołu Szkół oraz z anglistkami, pan Romero zwiedził nasze małe, lecz urokliwe miasteczko w towarzystwie p. Bogusława Gwiazdy oraz jego wnuka Bartosza, który tego dnia wcielił się w rolę profesjonalnego tłumacza. Nasz gość zobaczył dwa piękne wolbromskie kościoły: kościółek modrzewiowy oraz kościół pod wezwaniem św. Katarzyny, rynek oraz podziwiał typową małomiasteczkową zabudowę, którą charakteryzuje się ulica Miechowska. Pan Romero spróbował oczywiście tradycyjnych lodów w lodziarni na rynku i nie jest tajemnicą, że był zachwycony ich smakiem! Wieczorem hiszpański nauczyciel spotkał się jeszcze z innymi nauczycielami z ZS biorącymi udział w projekcie Erasmus +, a już kolejnego dnia zwiedzał naszą szkołę w towarzystwie uczniów: Kacpra Farona oraz Łukasza Zaręby. Pan Antonio Romero był pod wielkim wrażeniem bazy dydaktycznej Zespołu Szkół w Wolbromiu, zwłaszcza nowocześnie wyposażonych sal językowych oraz pięknej mapy świata oraz róży wiatrów znajdujących się w sali geograficznej. Po kolejnych godzinach pracy nad projektem, przyszedł czas na zwiedzenie Ojcowskiego Parku Narodowego. Nasz gość po długim spacerze wśród skalnych ostańców, spróbował lokalnych paluchów wypiekanych w szałasie Fundacji Archezja. Było to dla niego kolejne nowe doświadczenie, a zwiedzone miejsce określił jednym słowem: RAJ! Z niecierpliwością czekamy teraz na przyjazd młodzieży z hiszpańskiej szkoły IES Ángel de Saavedra oraz na nasz wyjazd do Cordoby, ale wcześniej czeka nas długi proces rekrutacji, śledźcie więc uważnie wszystkie nasze ogłoszenia dotyczące projektu Erasmus +

12 WRZEŚNIA, 2021

54 345,00 euro dla Traugutta! Tyle wynosi w roku szkolnym 2021/2022 dofinansowanie z programu Erasmus w ramach AKCJI 1 Mobilność uczniów i kadry edukacji szkolnej (KA121-SCH) dla Zespołu Szkół w Wolbromiu.

Pozyskana kwota pozwoli na realizację 27 wyjazdów zagranicznych (mobilności) dla uczniów do partnerskich szkół europejskich, m.in. w Cordobie w Hiszpanii oraz na odbycie 11 mobilności  nauczycieli na zagranicznych kursach językowych oraz metodycznych.

Przypomnijmy, że ZS w Wolbromiu otrzymał Akredytację Erasmusa w sektorze Edukacja Szkolna, co oznacza, że przez kolejne 6 lat szkoła będzie miała zapewniony uproszczony dostęp do finansowania mobilności uczniów i nauczycieli. Zatem możemy rozwinąć skrzydła i poszybować w Europę po wiedzę i nowe doświadczenia!

28 LUTEGO, 2021

Mamy to!

Zespół Szkół w Wolbromiu otrzymał właśnie „bilet wstępu do programu i rodzaj stałego członkostwa w programie Erasmus”.

26 lutego ogłoszono wyniki konkursu wniosków o Akredytację w akcji 1. Mobilność  uczniów i kadry w sektorze Edukacji szkolnej. Nasza szkoła znalazła się na 113 miejscu wśród 396 szkół, które wnioskowały o dostęp do finansowania projektów Erasmus.

Wniosek Zespołu Szkół dotyczył mobilności zagranicznych oraz wirtualnych uczniów, jak również mobilności nauczycieli. Jest ogromną szansą zarówno dla młodzieży, jak i kadry pedagogicznej na rozwój umiejętności językowych oraz kompetencji kluczowych i miękkich. Dzięki programowi Erasmus w naszej szkole zintensyfikujemy współpracę z partnerską szkołą włoską, podejmiemy działania ze szkołą z Hiszpanii, nawiążemy nowe kontakty niezbędne do realizacji międzynarodowych projektów. Nauczyciele wezmą udział w kursach zagranicznych na najwyższym europejskim poziomie.

Uzyskanie Akredytacji oznacza, iż nasza szkoła regularnie będzie otrzymywać dofinansowanie działań mobilnościowych kadry i uczniów w ramach programu Erasmus przez kolejne 6 lat. Międzynarodowa współpraca Zespołu Szkół w Wolbromiu, dzięki pracy nauczycielek języka angielskiego, rozwija się znakomicie.

Skontaktuj się z nami!

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Akceptuję!