Reymont wielkim pisarzem był…

21 grudnia, 2015

Dnia 5 grudnia 2015 roku minęła 90 rocznica śmierci laureata literackiej nagrody Nobla, Władysława Stanisława Reymonta. Z tej okazji 11 grudnia w Zespole Szkół w Wolbromiu odbył się konkurs upamiętniający to wydarzenie.
Inspiracją do zorganizowania konkursu był także fakt z biografii Reymonta, który wiąże tę postać z naszym regionem. Otóż, jak pisze J. Rurawski, prof. Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, w swojej książce pt. „Władysław Reymont”: „Na jesieni 1886r. ponowna wędrówka z teatrem: Wolbrom, Olkusz , być może Pińczów”.
Uczniowie, którzy chcieli pogłębić swą wiedzę o Nobliście, musieli wykazać się znajomością czterech tomów powieści pt. „Chłopi”, filmu w reżyserii Jana Rybkowskiego oraz kilku pozycji bibliograficznych, przybliżających życie i twórczość pisarza.

Mottem przewodnim zmagań konkursowych były słowa Reymonta: „Kto jeno wyrzeka się zła, nie czyniąc dobra, ten gorsze zło rodzi”. Obecnie ten cytat wyryty jest na kamieniu, w miejscu, gdzie stał jego dom rodzinny w Kobielach Wielkich.

Do konkursu zgłosiło się 13 uczniów z Gimnazjum nr 4 w Wolbromiu, 1 z Gimnazjum w Gołaczewach oraz 5 naszych uczniów z Liceum Ogólnokształcącego. Etap międzyszkolny przeprowadzony był w formie pisemnej, a uczestnicy rozwiązywali test składający się z 35 szczegółowych pytań otwartych i zamkniętych.
Pomimo dużej skali trudności, wszyscy poradzili sobie z nim doskonale. Szczególne wyrazy uznania należą się gimnazjalistom, gdyż tetralogia Reymonta to dzieło obszerne, a niektórzy uczestnicy – to uczniowie klas pierwszych i do tej pory nie mieli możliwości poznać „Chłopów” nawet we fragmentach. Gratulujemy im wiedzy, a przede wszystkim odwagi, by zmierzyć się sam na sam z tym wybitnym dziełem.

Prace oceniało jury w składzie: mgr Marta Serwatka z Gimnazjum nr 4, mgr Izabela Pieczyrak z Gimnazjum w Gołaczewach oraz mgr Anna Błaszczykiewicz z LO w Wolbromiu.

Laureatami konkursu w kategorii szkół gimnazjalnych zostali:

I miejsce – Wiktoria Pieczyrak – Gimnazjum nr 4
II miejsce- Kaja Pasternak – Gimnazjum nr 4
III miejsce – Kinga Błaszczyk – Gimnazjum nr 4
W kategorii szkół ponadgimnazjalnych najlepsza okazała się Marta Domagała z kl. III d LO, drugie miejsce zajęła Magdalena Matluch z klasy II d LO, a trzecie Klaudia Ktacz z klasy II b LO.

Nagrody wręczył zwycięzcom dyrektor Zespołu Szkół w Wolbromiu, mgr Krzysztof Osmenda.
Organizatorka konkursu, Anna Błaszczykiewicz, serdecznie dziękuje p. Marii Korczyńskiej za ufundowanie nagród książkowych oraz Agnieszce i Jackowi Haberkom, właścicielom piekarni „U Jacka” za słodki poczęstunek dla uczestników konkursu.

Skontaktuj się z nami!

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Akceptuję!