Język polski – dodaj do ulubionych 2016

2 marca, 2016

„Język polski – dodaj do ulubionych”

     Dnia 21 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, coroczne święto, które zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 roku. Ta data upamiętnia wydarzenia w Bangladeszu, gdzie w 1952 roku pięciu studentów uniwersytetu w Dhace zginęło podczas demonstracji, w której domagano się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. Według UNESCO, niemal połowa z 6000 języków świata jest zagrożona zanikiem w ciągu 2-3 pokoleń.  Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ma w założeniu dopomóc w ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego.

Również w Polsce  podejmowane są  działania, mające  na celu podnoszenie świadomości językowej, kształtowanie poczucia odpowiedzialności za polszczyznę oraz obronę znaków diakrytycznych. W 2012 roku wystartowała kampania społeczna Ojczysty – dodaj do ulubionych, a 21 lutego 2013 roku : Język polski jest ą-ę.

W tym roku po raz pierwszy nasza młodzież, z inspiracji polonistek, postanowiła uczcić ten dzień, uczestnicząc w różnego rodzaju  konkursach.

  • Pięć zespołów uczniów z klas pierwszych wykonało piękne plakaty, promujące język polski, naukę języka i poprawne posługiwanie się nim. W tych zmaganiach nie było zwycięzców i przegranych, ponieważ najważniejsze okazały się przede wszystkim zdolności plastyczne naszych uczniów, którzy pokazali, co potrafią;
  • Ośmioro uczniów wzięło udział w Konkursie Pięknego Czytania, który miał na celu popularyzację mody na czytanie, kształtowanie kultury czytelniczej i nobilitowanie dbałości o piękno języka ojczystego. Młodzi czytelnicy mieli za zadanie zaprezentować  fragment z „Potopu” Henryka Sienkiewicza, by w ten sposób uczcić rok  pisarza, niedawno ogłoszony. Poprzez tego typu rywalizację wyłonione zostały także  szkolne talenty recytatorskie;

I miejsce –  Marcin Gajewski z kl. I b
II miejsce – Magdalena Kurek z kl. I a, Monika Gomułka z kl. I b
III miejsce- Wiktoria Konsor z kl. I a

  • Dwunastu maturzystów „łamało sobie pióra i głowy” w konkursie ze znajomości znaczeń wyrazów i zwrotów staropolskich. Uczniowie musieli wykazać się znajomością wyrazu „uszak”, „izbica”, „capina”, czy „iryzacja”. Ale i tym razem poradzili sobie znakomicie z trudnościami.

I miejsce – Anna Rosół z kl. III b
II miejsce – Magdalena Furgał z kl. III d
III miejsce- Klaudia Gomułka z kl. III c, Klaudia Piputa z kl. III d, Karol Barczyk z kl. III b

Mamy nadzieję, że to święto na stałe wpisze się do  kalendarza imprez szkolnych i w przyszłym roku również zorganizowane będą podobne działania, ponieważ „język polski należy dodać do ulubionych”…

                        polonistki

Zdjęcia można obejrzeć tu: https://www.flickr.com/photos/138795239@N08/albums/72157663013421923

Skontaktuj się z nami!

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Akceptuję!