MARATON JĘZYKOWY 2016 CZAS JUŻ ZACZĄĆ!!!

7 marca, 2016

Czym zazwyczaj zajmują się uczniowie Zespołu Szkół w Wolbromiu przy ul. Skalskiej 18w środy o godzinie 15:00? Odpowiedź wydaje się być oczywista. Zapewne Ci, którzy skończyli właśnie lekcje są w drodze do swoich domów, pozostali być może wtedy zjadają obiad i odpoczywają po kolejnym dniu wypełnionym nauką. Tymczasem środa 24 lutego 2016 roku była dniem na tyle nietypowym, iż gdyby zadano takie pytanie, odpowiedź byłaby bardziej zróżnicowana, mniej oczywista.Owa nietypowość polegała na udziale młodzieży klas I, II i III LO w Maratonie Językowym organizowanym od lat przez nauczycieli języka angielskiego, niemieckiego, rosyjskiego i hiszpańskiego.
Na początku grupy językowe przygotowały stoiska prezentujące sztandarowe potrawy kuchni Wielkiej Brytanii, Niemiec, Rosji i Hiszpanii. Nie ukrywajmy, że wszyscy z przyjemnością zajadali się specjałami, które nie tylko pięknie wyglądały, ale przede wszystkim były bardzo smaczne. Na mnie szczególne wrażenie zrobiły znakomite tosty z dżemem, świetne bliny ze śmietaną, kanapki w stylu hiszpańskim i angielskim oraz niemiecka kiełbasa z dodatkiem pikantnego sosu. Nie zabrakło też deserów tj. rosyjski sernik i hiszpańskiechurroczyli tradycyjny hiszpański (i meksykański) smakołyk w postaci smażonych w tłuszczu „pręcików” z ciasta parzonego.

Gdy już każdy z uczestników zapoznał się z kuchnią wspomnianych krajów, rozpoczęła się część artystyczna maratonu. Najpierw grupy językowe udowodniły, iż potrafią pięknie śpiewać i zaprezentowały w wersji karaoke następujące utwory:”Iseefire” (grupa p. Dominki Łaksy i p. Małgorzaty Platy), „500 miles” (grupa p. Marty Pietrus-Żelazko), „La Camisa Negra” (grupa p. Eweliny Drzewieckiej), „Kanikuły” (grupa p. Dominika Wróbla) oraz „Atemlosdurchdie Nacht” (grupa p. Pauliny Tracz).

W dalszej części uczestnicy maratonu pokazali, że tańczyć każdy może…Dzięki nim mogliśmy podziwiać słynną „Belgijkę” oraz układ taneczny do utworu „ByeBye” N Sync – zaprezentowane przez grupy angielskie (p. Łaksy i p. Platy oraz p. Pietrus-Żelazko). Ponadto zachwycaliśmy się umiejętnościami tanecznymi grupy hiszpańskiej, która wykonała taniec do utworu „Asereje”. Z dużym zainteresowaniem obejrzeliśmy grupę rosyjską tańczącą „Kalinkę” oraz grupę niemiecką pokazującą jak się tańczy „Taniec drwali”.

Po zakończeniu części artystycznej, wszyscy wykonawcy udali się na krótką przerwę, w trakcie której posilali się pysznościami z degustacji. Później nadszedł czas na rozrywkę wymagającą pewnej wiedzy o krajach obcojęzycznych oraz zdolności aktorskich – czyli na Kalambury. Trzeba przyznać, że każda z grup przygotowała interesujące hasła, a ich prezentowanie oraz odgadywanie sprawiło wszystkim ogromną frajdę.

Warto podkreślić, ze nasz maraton zakończyliśmy tanecznym krokiem i w doskonałym nastroju jednocząc się przy „Belgijce” i „Asereje”. Do zobaczenia za rok, jestem pewna, że będzie równie przyjemnie.

Małgorzata Plata

Zdjęcia z Maratonu Językowego można obejrzeć tu: https://www.flickr.com/photos/138795239@N08/albums/72157665282231336

Skontaktuj się z nami!

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Akceptuję!