Program Zdrowotny profilaktyki zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) w Małopolsce.

27 października, 2016

Współpracując z Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalem Dziecięcym im. św. Ludwika
w Krakowie, podobnie jak w ubiegłych latach na lekcjach biologii, wychowania fizycznego i godzinach do dyspozycji wychowawcy omawiane są zagadnienia dotyczące profilaktyki zakażeń HPV. Program finansowany jest ze środków Województwa Małopolskiego, dzięki czemu szkoła otrzymuje ciekawe materiały edukacyjne, z których korzysta młodzież w czasie zajęć. Programem objęci są również rodzice naszych uczniów.
Co to jest wirus brodawczaka ludzkiego (HPV)?
HPV to skrót angielskiej nazwy wirusa brodawczaka ludzkiego (Human Papilloma Virus). Jedynym źródłem zakażenia jest człowiek. Zakażenia przenoszone są drogą płciową, w tym także poprzez zainfekowaną skórę w kontakcie „skóra-skóra”.
Występuje około 170 typów wirusa HPV, w tym takie, które wywołują zakażenia narządów płciowych, a około 15 z nich wywołuje zmiany nowotworowe. Typy „16” i „18” są odpowiedzialne w 70% za raka szyjki macicy.
Wirus brodawczaka ludzkiego jest bardzo pospolity i wysoce zakaźny. Wg danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) 80% aktywnych seksualnie kobiet bezpośrednio styka się w ciągu swego życia z tym wirusem.
Kto jest szczególnie narażony na zakażenie wirusem HPV?
Największe ryzyko zakażenia HPV występuje w okresie dorastania u kobiet do 20. roku życia. Badania wykazały, że do infekcji dochodzi w 20% w ciągu 1. roku aktywności seksualnej, a w blisko 50% w okresie jej pierwszych dwóch lat. Choć liczba nowych zakażeń HPV maleje wraz z wiekiem, to ryzyko rozwinięcia się zakażenia przetrwałego wrasta wraz z wiekiem.
Ryzyko zakażenia zarówno pierwotnego jak i wtórnego utrzymuje się przez cały okres aktywności seksualnej.
Każdego roku diagnozuje się na świecie około 500 tysięcy nowych zachorowań na raka szyjki macicy, a w Europie liczba ta wynosi 60 000, liczba zgonów z tej przyczyny wynosi 30 000.
W Polsce poziom zachorowalności z okresu minionych 10 lat w zasadzie się nie zmienia, wykrywa się rocznie 3 400 przypadków tej choroby, a 60% Polek chorujących na raka szyjki macicy umiera.
Umieralność z powodu nowotworów szyjki macicy w Polsce jest o 70% wyższa niż przeciętna dla krajów Unii Europejskiej.
Mamy nadzieję, że informacje przekazywane uczniom podczas zajęć i zawarte materiałach edukacyjnych staną się źródłem wiedzy oraz przyczynią się do wzrostu świadomości zdrowotnej.

Skontaktuj się z nami!

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Akceptuję!