80 ROCZNICA LIKWIDACJI WOLBROMSKIEGO GETTA

12 września, 2022

5 września uczniowie ZS Wolbrom z klas 2A, 3A, 4Ap i 4Bp oraz uczniowie z klas mundurowych wraz z Dyrektorem Szkoły p. Piotrem Grojcem oraz nauczycielkami historii p. Anną Pasternak i p. Agnieszką Kwapińską wzięli udział w uroczystościach upamiętniających wolbromskich Żydów.

Na cmentarzu Żydowskim  Burmistrz Miasta i Gminy Wolbrom p. Adam Zielnik, wicewojewoda Małopolski p. Mateusz Małodziński oraz dyrektor krakowskiego Oddziału IPN p. Filip Musiał przypomnieli tragiczne wydarzenia sprzed 80 lat i podkreślili, jak ważna jest pamięć o historii. Po uroczystym złożeniu wieńców na mogiłach pomordowanych Żydów, zgromadzeni udali się pod pomnik zamordowanych mieszkańców Wolbromia, gdzie modlitwę odmówił przedstawiciel gminy żydowskiej w Katowicach p. Paweł Grabiec. Następnie wszyscy

uczestnicy udali się do Domu Kultury gdzie, odbyła się prezentacja filmu „Aktion Reinhardt w dystrykcie krakowskim”.  Po seansie nastąpiło otwarcie wystawy plenerowej „Aktion Reinhardt 1942 – 1943”, o której opowiedział uczniom p. Michał Masłowski naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Krakowie.

Przypadająca w tym roku 80 rocznica tragicznych wydarzeń w trakcie których Niemcy wymordowali wolbromskich Żydów była dla młodzieży ZS Wolbrom okazją do refleksji, bliższego poznania historii i upamiętnienia żydowskiej społeczności Wolbromia.

 

 

Skontaktuj się z nami!

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Akceptuję!