Erasmus + w Norwegii

26 marca, 2024

Było to roku pańskiego 2024, wczesną wiosną, a może jeszcze zimą, gdy śniegi topniały, a Słońce swymi życiodajnymi promieniami budziło ze snu wszelkie życie. Tedy to grupa śmiałków z Zespołu Szkół w Wolbromiu wyruszyła w swą pełną przygód wyprawę ku dalekiej północy. Byli to sir Jarosław Kazibut- doświadczony matematyk i kapitan wyprawy, lady Elżbieta Kowal- Siewiorek- geograf i geolog, lady Iwona Chojnacka- biolog i przyrodnik oraz sir Andrzej Olewiński- rycerz i strażnik Świątyni Ciała.

Po dwóch godzinach ich powietrzny statek dobił do brzegów Norwegii, a konkretnie osiadł w Oslo. Stamtąd udali się elektrycznymi rydwanami, których mnóstwo w tamtych stronach do kwatery we Frogner będącej na czas pobytu bazą wypadową. Miejscowi przyjęli ich życzliwie, acz z dystansem. Wszyscy bowiem byli ciekawi co też przyniesie ta wizyta.

Pierwszego dnia, a musicie wiedzieć, że była zimna i deszczowa niedziela, Podróżnicy udali się wraz z przewodnikiem zwiedzić Oslo, stolicę tego pięknego, surowego kraju, słynącego z fiordów, ryb i nieprzeciętnej architektury oddającej surowość, piękno i funkcjonalność. Mimo pogody piękny było to dzień. Podróżnicy dowiedzieli się bardzo ciekawych rzeczy o historii, kulturze i ludziach zamieszkujących tę skalistą krainę. Zmarznięci i zmęczeni, ale szczęśliwi, wrócili wieczorem do kwatery, gdzie rozpoczęli przygotowania do kolejnego dnia.

Kolejne dni to ciężka praca podczas obserwacji zajęć w szkole we Frogner. Wizyta rozpoczęła się od spotkania z dyrektorem szkoły, następnie Podróżnicy udali się na pierwsze zajęcia. Po drodze mogli podziwiać rozmach i funkcjonalność norweskiej szkoły. Po każdym spotkaniu z tamtejszym systemem edukacji i filozofii życiowej Norwegów, podróżnicy omawiali i dopytywali nauczycieli o ich strategię, gdyż jest to system różniący się znacznie od naszego. Kolejne dni były równie pracowite i ciekawe, zwłaszcza gdy Podróżnicy mogli skosztować miejscowej kuchni oraz dowiedzieć się więcej o tamtejszych zwyczajach oraz prawie chroniącym uczniów, nauczycieli i obywateli, a dotyczącym szkolnictwa i edukacji.

W ostatnim dniu Podróżnicy uczestniczyli w nowatorskich zajęciach z dziedziny E-sportu. Norwegia chyba jako pierwsza wprowadziła ten przedmiot do sytemu nauczania, na razie jako przedmiot dodatkowy.

Piękny i pracowity był to czas dla naszych Podróżników. Zobaczyli i dowiedzieli się dużo. Teraz przyszła pora podzielić się tym doświadczeniem z pozostałymi i dlatego z jednej strony niechętnie, a z drugiej z nadzieją na zmiany, powrócili Oni do kraju. Jak będzie? Czas pokaże…

Skontaktuj się z nami!

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Akceptuję!