JOB – SHADOWING WE WŁOSKIEJ ARICCI

13 maja, 2024

W dniach od 6 do 8 maja 2024 roku nauczycielki Zespołu Szkół w Wolbromiu: Dominika Łaksa i Magdalena Kołdras odbywały job – shadowing we włoskiej szkole Liceo Joyce
w miejscowości Ariccia, położonej w regionie Lacjum, prowincji Rzym. Obserwację pracy szkoły zaplanowano w ramach programu Erasmus+ Edukacja Szkolna. Podczas wizyty uczestniczyłyśmy w zajęciach lekcyjnych w szkole, m. in. języka angielskiego, kultury krajów anglojęzycznych, zapoznałyśmy się ze specyfiką placówki, zasadami rekrutacji
do liceum oraz najczęstszymi problemami uczniów i nauczycieli. Wraz z koordynatorkami programu z ramienia włoskiej szkoły oraz grupą młodzieży zwiedziłyśmy Instytut San Giovanni di Dio w sąsiadującym z Ariccią Genzano di Roma. Na tamtejszym oddziale rehabilitacji, w którym uczniowie Liceo Joyce odbywali wolontariat, mogłyśmy zaobserwować, w jaki sposób i z jakim zaangażowaniem młodzi ludzie organizują czas pacjentom, ucząc się współdziałania oraz kształtując postawę empatii i otwartości na drugiego człowieka. Udałyśmy się również wraz z młodzieżą na wycieczkę do Circus Maximus, poznając historyczne fakty związane z tym miejscem, bardzo ciekawie przekazywane przez lokalnego przewodnika. 

W trakcie wizyty nie mogło zabraknąć akcentów kulturowych – poznawania kultury Rzymu
i jego okolic. Oprócz najpiękniejszych i najpotężniejszych zabytków włoskiej stolicy zwiedziłyśmy także urokliwe miasteczka otaczające Ariccię – Castel Gandolfo, Albano Laziale i Nemi, podziwiając roztaczające się wokół przepiękne jeziora. Poznałyśmy również smaki  lokalnej kuchni, a wszystko to pośród ogromnej serdeczności i gościnności mieszkańców oraz przy słonecznej aurze.

Nasze obserwacje i wnioski dotyczące funkcjonowania włoskiej szkoły z pewnością posłużą nam do ulepszenia procesu dydaktyczno – wychowawczego w wolbromskiej codzienności szkolnej. Będą też wskazówką, w jaki sposób kształtować u uczniów tak bardzo potrzebne
we współczesnym świecie kompetencje społeczne i językowe. 

Sfinansowane ze środków UE. Wyrażone poglądy i opinie są jedynie opiniami autora lub autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy i opinie Unii Europejskiej lub podmiotu udzielającego dotacji. Unia Europejska ani podmiot udzielający dotacji nie ponoszą za nie odpowiedzialności”.

Skontaktuj się z nami!

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Akceptuję!