Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

 Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

W 2018 roku nasza szkoła została beneficjentem Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa i otrzymała dotację celową w kwocie 15 tys. złotych na zakup nowości wydawniczych (książek niebędących podręcznikami) w ramach programu wieloletniego „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa” – Priorytet 3.

Program miał na celu wspieranie w zakresie rozwijania zainteresowań uczniów przez promocję czytelnictwa młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych.

Główny wniosek nasuwający się po realizacji programu jest taki , że wzrosła ilość księgozbioru o 1008 pozycji książkowych , co przyczyniło  się to do atrakcyjności oferty czytelniczej (nowości wydawnicze) przez co wzrosła ilość wypożyczeń.

Nowo zakupione książki to gównie lektury szkolne (791 szt. – co stanowi 79%) jak i nowości wydawnicze (210 szt. – co stanowi 21%), których zakup ze względów finansowych  do tej pory nie był możliwy.

Z otrzymanych środków dotacji celowej oraz wkładu własnego (łącznie w wysokości 15 000,00 zł) zakupiono 1008 pozycji, z czego 79%  to lektury szkolne. Analiza czytelnictwa wykazała, że spośród nowo zakupionych książek to właśnie lektury stanowiły największy procent wypożyczeń.

Największą wartością jest rozbudzenie pasji czytelniczych, łączenie zdolności krytycznego i logicznego myślenia z umiejętnościami wizualno – twórczymi.

Uczniowie uczestniczyli w warsztatach, konkursach i prelekcjach , zdobyli nową wiedzę, poznali wartość książki, lepiej poznali własne preferencje czytelnicze. Rozwinęli szacunek do wiedzy, wyrobili w sobie pasję poznawania świata gdzie zdobyte wiadomości mogli zastosować w prywatnym życiu.

Dzięki udziałowi w Programie biblioteka wzbogaciła księgozbiór nie tylko o lektury szkolne, ale o książki zgodne z potrzebami i zainteresowaniami czytelników.

W związku z krótkim czasem na realizację zadań z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, prace przebiegały bardzo intensywnie, co niekiedy sprawiało trudności organizacyjne. Zdajemy sobie sprawę, że jeszcze wiele jest do zrobienia i dlatego zamierzamy kontynuować nasze działania promujące czytelnictwo.

Skontaktuj się z nami!

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Akceptuję!